Kostić shtang Giuseppe Meazza-n duke mbajtur Juventus në garë për katërshen europiane

Juventusi vazhdoi ndjekjen e katërshes së parë të Serie A duke mposhtur Interin 1-0 në Derbin Italian, duke shënuar fitoren e parë të Bianconerëve në Giuseppe Meazza që nga viti 2019.
Të dy klubet hynë në këtë lojë pasi kishin rezervuar vendin e tyre në çerekfinalen e kompeticionit evropian, por fazat e hershme dëshmuan se nuk do të kishte mendje të lëkundur pasi kjo është një ndeshje kaq e rëndësishme.

Nicolò Barella goditi dy goditje helmuese në 18 minutat e para, një nga distanca dhe një tjetër përfundoi lojën e mrekullueshme me lidhje me Romelu Lukakun, megjithëse Wojciech Szczęsny ishte i barabartë me të dy. André Onana-s nuk iu dha asnjë shpresë për t’i përsëritur pritjet heroike në minutën e 27-të, pasi Filip Kostić ndoqi dy asistimet e tij duke shënuar një goditje në këndin e poshtëm që e la portierin të rrënjosur.